آکادمی ظلی نیا

ده کار که به ارتباطات شما اعتبار می بخشد

اعتبار خریدنی نیست، بلکه باید آن را کسب کرد. اعتبار یعنی اینکه دیگران باورتان کنند، به شما اعتماد داشته باشند و احترام بگذارند.

شما با تعامل با دیگران و عمل به وعده هایتان اعتبار کسب می کنید. اعتبار حاصل تطابق شما با سخنانتان است.

1. عمل به وعده

یکی از مواردی که امروزه در محیط کار بدان عمل نمی شود، عمل به وعده هاست. مردم می خواهند شما به وعده هایتان عمل کنید.اگر وعده ای می دهید، عمل کنید! اگر به کسی قول می دهید موضوعی را بررسی کرده و نتیجه را به او اطلاع دهید، این کار را انجام دهید. مهم تر اینکه باید این کاررا به موقع انجام دهید. برای عمل به وعده تان زمانی تعیین کنید، آن را در مهلت مقرر انجام دهید و در صورت نیاز به دیگران اطلاع دهید که آن کار را انجام داده اید.

فراموشی و بی نظمی دلایل موجهی برای عمل نکردن به وعده ها نیست، بلکه نشان دهنده ی غیرقابل اطمینان بودن شماست. به تعهدات خود عمل کنید. عمل به وعده موجب کسب اعتبار می شود.

2. با افرادی که برایتان پیغام می گذارند، تماس بگیرید

به پیام های تلفنی و ایمیلی پاسخدهید. اگر افراد در محیط کار با شما تماس می گیرند و برای شما پیغام می گذارند، حتی اگر آن ها را نمی شناسید، رسم ادب را به جا آورید و با آن ها تماس بگیرید. سعی کنید این کار رادر مدت قابل موجهی انجام دهید.

پست صوتی، شیوه ی مفیدی برای دریافت پیام است. اما اگر به پیام های دریافتی اعتنایی نکنید، اعتبار خود را از دست  می دهید. حتی اگر فقط با فرد مورد نظر تماس بگیرید و به او بگویید که در حال بررسی موضوع هستید، موجب می شود که بداند به او اهمیت داده اید. مردم نمی توانند ذهن شما را بخوانند؛ بنابراین وقتی با آنها تماس نمیگیرید، تصور می کنند آن ها را نادیده گرفته اید، در حالی که پاسخگویی باعث اعتبار شما می شود.

3. شور و شوق داشته باشید

برای اینکه در کار و ارتباطتان شور و اشتیاق داشته باشید، لزوما نباید به شدت احساساتی باشید.به شیوه ی خود شور و شوقتان را نشان دهید. با این کار هیجان و علاقه ی خود را به کارتان به نمایش می گذارید و عواطف را وارد پیامتان می کنید.

اگر بدون احساس با دیگران ارتباط برقرار کنید، بی روح جلوه می کنید و دیگران تمایلی به شنیدن سخنان شما نخواهند داشت. البته عواطف خارج از کنترل نیز موجب می شود به شنیدن پیام های شما علاقه ای نشان ندهند.

4. تخصص خود را به نمایش بگذارید

در باره ی حوزه ی فعالیت خود دانش کافی داشته باشید و آن را در اختیار دیگران بگذارید. اگر دانش و تخصص خود را به دیگران منتقل نکنید، نمی توانید در کار خود موفق شوید. هنگامی که دیگران برای دریافت خدمات و یا درخواست کمک نزد شما می آیند، انتظار دارند تخصص خود را در اختیار آن ها بگذارید. هیچ کس تمایل ندارد با افراد  ناتوان کار کند.

5. مخالفت کردن به شیوه ای خوشایند

شما آزادید دیدگاه های خاص خود را داشته باشید و دیدگاه هایتان با دیگران متفاوت باشد. اما با گفتن(من با شما مخالفم) مخالفت خود را شخصی می کنید.

می توانید با ایده ها و پیشنهادات دیگران موافق نباشید و بر این موضوع تمرکز کنید، نه بر این مطلب که شما مخالفید. به جای آن دیدگاه های خود را مطرح کنید تا گفت و گویی برقرار شود که در آن به بحث درباره ی مسائل مختلف می پردازید.

از قضاوت درباره ی نظرات مختلف بپرهیزید. مردم به شیوه های مختلفی درباره ی مسائل مختلف می اندیشند.

6. آرام ماندن در شرایط پر تنش

استرس، بخشی از شغل همه است. باید آن را در انتهای شرح وظایف خود قرار بدهید، به این ترتیب: (مواجهه با استرس با حفظ آرامش)

اگر بتوانید در شرایط پر استرس، نسبتا آرام باقی بمانید، بهتر می توانید به صورت موثر به دیگران گوش دهید و با آنها ارتباط سازنده ای برقرار کنید. در حالی که با نشان دادن استرس، موجب اضطراب دیگران می شوید.

مردم مایل اند به راحتی بتوانند با شما ارتباط برقرار کنند، به ویژه در مواقع پر تنش. آن ها مایل اند بدانند که شما به حرف هایشان گوش می دهید و در چالش هایشان به کمک آن ها می شتابید. خشم خود را در خلوت خود بروز دهید و برای ظاهر شدن در اجتماع خود را مهیا سازید. با این کار، احترام دیگران را بر می انگیزید.

7. اتخاد رویکرد مثبت به مشکلات

مشکلات در همه ی شغل ها وجود دارد. شما بخش عمده ی درآمد خود را مدیون حل مشکلات هستید. اگر با آن ها مواجه نشوید و از آن ها اجتناب کنید، خود به خود رفع نمی شوند. اگر در حضور دیگران از مشکلات شکایت کنید، دیگران شما را فردی منفی تلقی می کنند. اگر دیگران را سرزنش کنید و آن ها را مورد حمله ی کلامی قرار دهید، با واکنشی تدافعی مواجه می شوید. این کار باعث می شود دیگران تمایلی نداشته باشند اقدامی در جهت رفع مشکل انجام دهند؛ زیرا احساس می کنند تنبیه شده اند.

کسانی را دیده ام که حتی از بیان واژه ی (مشکل) اجتناب کرده و به جای آن از واژه های خوشایند استفاده می کنند. مثلا می گویند که ما در اینجا مشکل نداریم بلکه فرصت های چالش برانگیز داریم. هرچقدر مایلید با واژه ها بازی کنید، اما از مواجهه با مشکلات طفره نروید.

برای برقراری گفت و گو با دیگران درباره ی جل یک مشکل، ابندا باید مشکل را به درستی درک کرده باشید. ابتدا درباره ی موقعیت موجود اطلاعات کسب کنید. به دیگران این پیام را انتقال دهید که قرار نیستکسی برای مشکل موجود تنبیه شود. سپس با همکاری آن ها بر یافتن راه حل متمرکز شوید و تا راه حلی نیافته اید، دست از تلاش برندارید. این بهترین شیوه ی حل مشکلات است. اگر به عنوان فردی که به شیوه ای مثبت به حل مشکلات می پردازد شناخته شوید، اعتبارتان نیز افزایش می یابد.

8. ابتدا گوش دهید، سپس اقدام کنید

زود قضاوت کردن بدون در اختیار داشتن همه ی اطلاعات، تاثیر مثبتی بر دیگران نمی گذارد، بلکه این پیام را به دیگران منتقل می کند که شما از توانایی گوش دادن و تفکر منطقی بی بهره اید.

مردم مایل اند دیگران به سخنان آنها گوش بدهند. دوست ندارند دیگران حرف هایشان را قطع کنند و به آنها امر و نهی کنند. بردباری در تعامل با دیگران نقش مهمی دارد. اگر با دقت به سخنان دیگران گوش بدهید، بهتر می توانید در مورد اقدام لازم تصمیم بگیرید و با دلیل و قضاوت صحیح به عمل بپردازید.

9. صداقت نشان بدهید

هیچ چیز سریع تر از فقدان صداقت، اعتبار شما را از بین نمی برد. تکبر و عدم صداقت،باعث بی اعتمادی دیگران به اعمال و سخنان شما می شود.

صداقت، خصوصیتی است که موجب می شود صمیمی و درست کار جلوه کنید. حرف و عمل شما یکی می شود و با دیگران رفتار احترام آمیزی خواهید داشت. نیات مثبت شما با لحن صدایتان هماهنگ می شودو با نشان دادن صداقت به صورت مداوم، اعتبارشان افزایش می یابد.

10. روراست باشید

گاهی اوقات، به ویژه هنگام بروز مشکلات، مردم ترجیح می دهند با دیگران صریح نباشند. آن ها سعی می کنند پیام خود را مثبت جلوه دهند و این عدم صراحت موجب می شود دیگران مضطرب شوند و تصور کنند اوضاع بسیار بدتر از آن است که وانمود می شود.

روراست بودن به معنای صریح، صادق و واضح بودن است. اما احتیاط کنید این کار را با درایت انجام دهید. به تفاوت میان این دو جمله دقت کنید:

روراست با درایت: اعداد صفجه ی چهارم گزارش شما، صحیح نیست

روراست بدون درایت: اعداد کزارش شما اشتباه است و این نشان می دهد که شما نمی توانید به درستی از اطلاعات استفاده کنید.

رورواست بودن به این معناست که زبان را طوری به کار ببرید که به بهترین نحو منظور خود را برسانید. این کار را می توانید به درجات مختلفی انجام دهید، اما مهم این است که برای ارائه ی پیام شما مناسب باشد. در هر حال روراست بودن یعنی به دیگران احترام می گذارید و برموضوع تمرکز دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 10 =