×
خانه » مقالات » توسعه فردی » آموزش و یاد گیری » تند گویی در فن بیان
04 فروردین 1399

تند گویی در فن بیان

همه افراد به برقراری روابط اجتماعی با افراد مختلف علاقه مند هستند وتمایل دارند که خیلی راحت بتوانند با محیط اجتماعی خود ارتباط برقرار کنند،تا احساس بهتر و روابط معنا دارتری داشته باشند، که یکی ازابزارهای بسیار مهم برای برقراری روابط اجتماعی مناسب داشتن فن بیان عالی است و عموما افرادی که از این مهارت برخوردار نیستند به راحتی نمی تواند با دیگران ارتباط موثری ایجاد کنند چون نمی تواند با بیان خود  روی دیگران تاثیر مثبت بگذارند،و به جرات می توان گفت فن بیان معیاری بسیار عالی برای سنجش سطح روابط و راحتی در ایجاد ارتباط با دیگران است.

تمرین تندگویی حالتی است که مغز را مجبور می کنیم تا کلمات را به سرعت به زبان بیاورد.

این امر باعث می شود دایره لغات فارسی ما بسیار متنوع شود.خاصیت ویژه تمرین تندگویی این است که بدون نیاز به یادگیری کلمات جدید دایره لغات فارسی خود را افزایش می دهیم.

برای تندگویی دقیقاً باید چه کار کنیم؟!

در روزهای ابتدایی که این تمرین را شروع می‌کنیم، ممکن است نتوانیم ۳ دقیقه درباره یک موضوع با سرعت بالا و بدون مکث حرف بزنیم. این موضوع کاملاً طبیعی است و جای هیچ نگرانی نیست. اگر حرف‌هایمان تمام شد و هیچ‌ چیز جدیدی برای بیان کردن به ذهنمان خطور نمی‌کند، می‌توانیم همان حرف‌ها را مجدد از ابتدا تکرار کنیم.

نکته مهم در انجام این تمرین این است که بدون مکث ۳دقیقه با سرعت بالا صحبت کنیم. پس هر طور شده در این ۳ دقیقه نباید سکوت کرد.

در این تمرین لازم است به ‌صورت تصادفی و در لحظه یک کلمه را انتخاب کرده و با سرعت بالا و بدون مکث ۳ دقیقه درباره آن کلمه و مسائل مربوط به آن حرف بزنیم. اصلاً مهم نیست که جملات ما معنا و مفهوم خاصی داشته باشند یا نه. مهم نیست جمله‌ بندی ما ادبی باشد یا نه. تنها لازم است این لغت در صحبت‌هایمان مدام تکرار شود.

افزایش دایره لغات فارسی چیست ؟

افزایش دایره لغات در تعاریف هوش کلامی قرار می گیرد. به عبارت دیگر افرادی که از هوش کلامی بالایی برخورداند، دایره لغات فارسی وسیع تری هم دارند.یعنی هر کسی که برای موفقیت خود نیاز به صحبت کردن دارد، باید بتواند تعداد زیادی کلمه را برای موقعیتهای مختلف بکار بگیرد.

دایره لغات فارسی و هوش کلامی

یا زمانی که به سخنرانی دعوت می شویم بتوانیم مطالب ذهن خود را بدرستی به مخاطبین انتقال دهیم.یعنی زمانی که می خواهیم با کسی ارتباط مؤثری برقرار کنیم بتوانیم عالی حرف بزنیم.

افزایش دایره لغات فارسی یا افزایش هوش کلامی

دایره لغات فارسی ارتباط مستقیمی با فن بیان و هوش کلامی دارد.حقیقت این است که همه ما هزاران واژه در مغز خود داریم.یعنی اگر تمام کلمات درون مغز خود را روی کاغذ بنویسیم یک کتاب ۱۰۰۰ صفحه ای خواهیم داشت.!!اما در مکالمات روزانه فقط ۴۰۰ الی ۵۰۰ کلمه را بکار می بریم.یعنی از بخش بسیار کوچکی از دایره لغات فارسی خود استفاده می کنیم.

دایره لغات فارسی و تمرین تندگویی

تمرین تندگویی حالتی است که مغز خود را مجبور می کنیم تا کلمات را به سرعت به زبان بیاورد.این امر باعث خواهد شد که دایره لغات فارسی ما بسیار متنوع شوند.خاصیت بسیار ویژه تمرین تندگویی در این است که بدون نیاز به آموختن کلمات جدید، دایره لغات فارسی خود را افزایش   می دهیم.

قبل ازآنکه نحوه تمرین تندگویی را توضیح دهم لازم است یادآوری کوچکی داشته باشیم.

تمرینات فن بیان ظاهر ساده ولی اثر معجزه واری دارند.

اما نکته مهم اینجاست که فقط کسانی از اثرات خوب این تمرینات بهره می برند که گول ظاهر این تمرینات را نخورند و آنها را انجام دهند.پس بار دیگر این نکته را یادآوری می کنیم که در صورت جدی گرفتن این تمرینات به ظاهر ساده، خواهیم توانست مهارت جدیدی را یاد بگیریم.

مهم نیست که صحبتها مفهوم دارند یا نه فقط باید کلمات مسلسل وار و بدون توقف بر زبان جاری شوند.بدون تمرین و با صرف خواندن این نوشته ها هیچ اتفاق جدیدی در زندگی شما روی نخواهد داد.

دایره لغات فارسی و صداسازی

 دایره لغات فارسی به تنهایی نمی تواند موجب بهبود فن بیان ما شود.برای اینکه فن بیان بهتری داشته باشیم باید صداسازی یا تقویت صدا را در برنامه تمرینات خود قرار دهیم.البته ما به صداسازی معتقدیم و منظورمان تقویت صدای موجود است.یعنی صدای ما علاوه بر دایره لغات فارسی و هوش کلامی سازنده اجزاء فن بیان ما هستند.

فایده تمرین تندگویی

برای افزایش دایره لغات فارسی تمرین تندگویی اثری معجزه آسا دارد.

چون مغز مجبور می شود که از کلماتی استفاده کند که تا به حال سراغ آنها نرفته بود در حالی که این کلمات در حافظه ما وجود داشته اند.کم کم و با تکرار این تمرین شما در بداهه گویی و استفاده از کلمات استاد خواهید شد.فقط یادتان باشد دست از تمرین بر ندارید.

راهایی افزایش سرعت درفن بیان

یک پارگراف ازحرف های خودتان را انتخاب کنید آن را سه بار بخوانید و ضبط کنید.

به شکلی صحبت کنید که گویی درحال سخنرانی هستید.

یک بار متن را با سرعت عادی بخوانید.

یک بار کمی سریع تر و یک بار کمی کندتر همان متن را بخوانید.

حالا خودتان با گوش دادن به صحبت های خود, تصمیم بگیرید که به کدام گروه تعلق دارید   

آیا افزایش سرعت صحبت کردن, شما را مسلط تر نشان می دهد؟

یا بهتراست با سرعت کمتری جمله ها را بیان کنید؟

شاید هم سرعت متوسط فعلی شما, مناسب ترین حالت است.

از نقش‌های ارشد استفاده کنید

یک تمرین فن بیان بسیار زیبا و اثرگذار این است که به جای افرادی که در موقعیت‌های ارشد هستند صحبت کنیم.

اگر قرار است در مراسم همکار نمونه از شما تقدیر شود، به جای اینکه سخنرانی خودتان را تمرین کنید، به جای مدیرعامل که قرار است در ابتدای مراسم صحبت کند حرف بزنید و تمرین کنید.

تمرین موقعیت‌های برتر و ارشدتر، می‌تواند کمک موثری برای فاصله گرفتن از چارچوب ذهنی و محدودیت‌های خود ساخته‌ی فکر ما باشد.

بخش مهمی از تسلط شما بر فن بیان به شیوه تنفس‌تان مربوط می‌شود

یکی از نخستین نشانه‌هایی که دیگران می‌توانند متوجه شوند که شما گرفتار فشار و استرس شده‌اید و چندان بر خودتان مسلط نیستید، شیوه‌ی نفس کشیدن شماست.

استرس و فشار روانی، معمولاً عمق تنفس‌های ما را کمتر و تعداد آنها را افزایش می‌دهد.

هرچقدر هم در سخنرانی حرفه ای باشید, نباید اجازه دهید ثانیه به ثانیه سخنرانی برای شما یک چالش باشد.

شما به فرصت های آرامش هم احتیاج دارید.

نقطه های امن را برای خودتان پیدا کنید

و لا به لای صحبت, با نگاه کردن به آن نقطه ها آرام شوید.

محمد ظلی نیا

مدرس توسعه فردی و مالی، نویسنده کتاب انسان قدرتمند، برگزار کننده سمینارهای مختلف در سراسر کشور، بنیانگذار موسسه رواق اندیشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 5 =