آکادمی ظلی نیا

اپرا وینفری

اپرا وینفری (Oprah Winfrey) مجری برنامه مشهور تلوزیونی شوی اپرا (Oprah’s Show) تنها یک مجری نیست… اپرا یک بازیگر، تهیه کننده، خیرخواه و بشردوست و بانی تحول در زندگی هزاران نفر است.

اپرا وینفری از خانواده ای فقیر در می سی سی پی دیده بر جهان گشود. او تا 6 سالگی نزد مادربزرگش نگه داری شد و بعد از آن تنها با مادرش زندگی کرد. اپرا کودکی سختی داشت، چند مورد آزاد جنسی باعث شد از درون دنیای زیبای کودکی اش تخریب شود اما او تا بزرگسالی این خاطره بد را با کسی در میان نگذاشت.

مادر اپرا تصمیم داشت او را به کانون اصلاح و تربیت بفرستد اما اینبار نیز شانس با اپرا نبود و ظرفیت تمام کلاس ها تکمیل شده بود، بنابراین به اجبار نزد پدرش در نشویل نقل مکان کرد.
نزد پدر نیز دوام نیاورد و در سال 1967 از خانه گریخت، او مجددا به علت آزارهای جنسی دیگر ناخواسته باردار شد و مجبور شد فرزندش را از دست بدهد و پسری مرده به دنیا آورد. این واقعه تلخ باعث شد با خود تصمیمی بگیرد که مسیر زندگی اش را تغییر دهد و با انضباط و سخت گیری خودش و پدرش بتواند زندگی اش را متحول کند.

اپرا به تحصیلاتش ادامه داد، شروع کرد هفته ای یک کتاب بخواند و درباره آن شروع به نویسندگی کند. در 17 سالگی گزارشگر رادیو نشویل شد و بعدها به دانشگاه تنسی راه یافت… در همان دوران ابتدایی کارش 2 جایزه به عنوان تقدیر از نمایش های اجرایی اش به او تعلق گرفت و باعث شد از مسیر انتخابی اش مطمئن شود.

وینفری شروع کرد به عنوان مجری در برنامه ی تلوزیونی مشغول به کار شود… برنامه ی صبحگاهی که کسی امید نداشت راه به جایی ببرد، اما اپرا، طوری این برنامه صبحگاهی را تبدیل به یک برنامه پرطرفدار کرد که تنها ظرف 1 سال تبدیل یکی از 10 برنامه پرطرفدار تلوزیون های آمریکا تبدیل شد و نام آنرا تغییر دادند به “شوی اپرا” (Oprah’s Show)

اپرا بعدها در فیلم مشهور رنگ ارغوان به کارگردانی استیون اسپیلبرگ نفش آفرینی کرد و نامزد جایزه اسکار نیز شد.

اما چه کسی واقعا میتوانست حدس بزند، دخترکی که از خانواده ی فقیر روستایی، بدون تحصیلات ابتدایی در دوران کودکی و یا چندین مورد آزار جنسی چنین موفقیت های عظیمی در زندگی بدست آورد؟ برای مثال :

  • اپرا وینفری به عنوان ثروتمندترین آمریکایی آفریقایی تبار قرن بیستم شناخته شد
  • اپرا وینفری بزرگترین خیرخواه و نیکوکار سیاه پوست تاریخ آمریکا لقب گرفت
  • اپرا وینفری تنها میلیاردر سیاهپوست جهان است (البته برای مدتی)
  • اپرا وینفری بر اساس برخی مجلات معتبر به عنوان بانفوذترین و تاثیرگذار ترین زن دنیا انتخاب شده
  • اپرا وینفری به عنوان 45-مین فرد بانفوذ دنیا قرار دارد
  • اپرا وینفری بر اساس تخمین هایی که زده شده، اعلام کرده اند که از چنین نفوذی برخوردار است که میتواند یک کتاب یک رئیس جمهور را به موفقیت برساند.

به نظر این کارنامه برای زنی که هیچ پشتوانه خانوداگی معتبر، سرمایه اولیه و مشاور زندگی نداشته، خوب می آید… با این وجود، اپرا وینفری در سال 2010 در یکی از برنامه های تلوزیونی اش در “شوی اپرا” با عنوان، درس های زندگی ام که میتواند زندگی تان را متحول کند 8 درس زندگی با ارزش به بینندگانش آموزش داد که تا به امروز به عنوان یکی از محبوب ترین مطالب در شبکه های اجتماعی و وبسایتها و وبلاگ های مختلف به حساب می آید.

اپرا فعالیت‌های زیادی در زمینه‌های مختلف انسان دوستانه انجام داده و بزرگترین خیر و نیکوکار سیاه پوست در تاریخ آمریکا به‌شمار می‌رود. او برای مدتی، تنها میلیاردر سیاهپوست جهان بوده‌است  و بر اساس برخی ارزیابی‌ها، با نفوذترین زن در جهان محسوب می‌شود. وی در میان قدرتمندترین افراد جهان در رتبه ۴۵ قرار دارد و از چنان نفوذ چند جانبه‌ای در میان افکار عمومی آمریکا برخوردار است که با حمایت و جهت‌گیری خود می‌تواند یک کتاب یا رییس جمهور را در این کشور به موفقیت برساند.او تا کنون در کارهای فراوانی فعالیت داشته‌است اما مهم‌ترین کار وی برنامه تلویزیونی «اپرا» است. این برنامه بالاترین در نوع خود در تاریخ شناخته شده است که از سال ۱۹۸۶ تا ۲۰۱۱ پخش می‌شد.

توصیه های اپرا وینفری

درادامه، ۱۰ توصیه‌ی اپرا وینفری که در خلال تجربه‌های کار و زندگی به‌دست آورده است، مطرح می‌شود:

۱. همیشه نهایت تلاش خود را به‌کار بگیرید

اپرا همیشه شانس را تلاقی فرصت‌ها با آمادگی شخصی تعریف می‌کند. اپرا می‌گوید: «فلسفه‌ی من در زندگی این است که نه‌تنها هر شخص مسئول زندگی خود است، بلکه باید در هر لحظه بیشترین تلاش خود را کرده و آینده‌ی خود را به بهترین شکل بسازد».

۲. همه موفق می‌شویم، اما در زمان‌های مختلف

اپرا معتقد است که همه‌ی ما به موفقیت دست پیدا می‌کنیم، اما زمان‌های رسیدن به مقصد برای افراد گوناگون متفاوت است. مثلا نظرجالب او درباره‌ی تجربه‌ی کاهش وزن و رعایت رژیم غذایی مناسب این است که می‌گوید: «در رعایت تعادل برای خوردن هم با چیزی مانند رسیدن به آرزوها روبه‌رو هستیم. برای رژیم گرفتن هم می‌توانیم هر چیزی که می‌خواهیم بخوریم فقط در زمان‌های متفاوت.» او می‌گوید: «من می‌توانم هر چه که می‌خواهم بخورم، اما نه به‌شکل هم‌زمان».

۳. شخصیت افراد را به‌موقع بشناسید

اپرا معتقد است، کلیدهای رفتاری را که افراد از شخصیت خود بروز می‌دهند، باید سریعا شناسایی کرد. وقتی وجه و بُعدی از شخصیت یک فرد را می‌بینیم، باید حساب کار دست‌مان بیاید و همان زمان به شناخت و درک از آنها برسیم. در شناخت دیگران باید هوشیاری به‌خرج داد و هر کس را به‌موقع شناخت.

۴. راه خودتان پیدا کنید

منظور او این است که شخصیت و اهداف‌تان باید با هم هم‌خوانی داشته باشند؛ دراین‌صورت هیچ‌کس نمی‌تواند شما را از مسیرتان منحرف کند.

۵. منبع الهام و قدرت درونی‌تان را کشف کنید

اپرا می‌گوید بعد از تمام شدن برنامه‌ی تلویزیونی‌اش، خیلی از مردم به او می‌گفتند که دیگر قدرت و اثرگذاری گذشته را نخواهد داشت، اما چنین چیزی از نظر او صحت ندارد. به‌نظر او، واقعیت این است که من خودم را می‌شناسم و قدرتم به چیزی در درون خودم گره خورده است، نه عوامل خارجی نظیر برنامه یا هر چیز مادی دیگر. بنابراین همه باید منبعی از انرژی، خلاقیت، لذت و موفقیت را در درون خود رشد بدهند. قدرت واقعی، چیزی در درون وجود ما است.

۶. زندگی بالا و پایین دارد و این اصلا بد نیست

ازنظر وینفری، زندگی بالا و پایین دارد و طبیعی است که هر روز ایده‌آل نباشد و خوش نگذرد. اما هر روز فرصتی دوباره برای رشد و تغییر است.

۷. به حس خود اعتماد کنید

اپرا در دوره‌های آموزشی خود تلاش می‌کند دستاورد بزرگ خود در زندگی را در طی چند ساعت مطرح کند. یکی از ارزشمندترین توصیه‌های او این است که اگر در هیاهوی جهان پیرامون‌مان غرق شویم، از شنیدن ندای درونی و شهود خود غافل خواهیم شد. پس باید تمام نفرت‌ها و خام‌اندیشی‌ها را کنار بگذاریم و به ندای قلبی خود گوش فرادهیم.

۸. قدرشناسی را تمرین کنید

اپرا وینفری به حق‌شناسی اهمیت زیادی می‌دهد. او به حق‌شناسی به‌عنوان یکی از بنیان‌های مهم زندگی اشاره دارد و در پایان برنامه‌های خود همیشه می‌گوید:‌ «به‌خاطر چیزهایی که دارید شکرگزار باشید، در این صورت نعمت‌های بیشتری نصیب‌تان می‌شود. اگر روی نداشته‌هایتان تمرکز کنید، هیچگاه هیچ‌چیزی به‌دست نخواهید آورد».

۹. از شکست نهراسید

اپرا وینفری در سال ۲۰۱۳ در راه‌اندازی شبکه‌ی خود دچار چالش‌هایی شد که بوی شکست می‌دادند، اما سبک زندگی او با تسلیم شدن میانه‌ای ندارد؛ به‌همین‌خاطر معتقد است: «باید شبیه یک ملکه فکر کرد. ملکه‌ها از شکست نمی‌هراسند». به‌عقیده‌ی او شکست یکی از ابزارهای بزرگی و موفقیت است.

۱۰. از اشتباهات درس بگیرید

اپرا در بیشتر مصاحبه‌ها و سخنرانی‌های خود می‌گوید که باید زخم‌ها را چون نشانی ارزشمند دانست و با درس گرفتن از آنها، زخم را بدل به خرد و هوش کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − پنج =