×
خانه » مقالات » توسعه فردی » آداب معاشرت » آیین دوست یابی وتاثیر آن بر افراد
19 اسفند 1399

آیین دوست یابی وتاثیر آن بر افراد

چرا باید اطلاعات کافی درمورد آیین دوست یابی داشته باشیم ؟

نحوه برخورد مردم به خصوص به خصوص کسانی کهدر کار تجارت هستند ،احتمالا بزرگترین مسئله ای است که با آن مواجه هستید ودرمورد آنهایی که خانه دار،معمار یا مهندس هستند نیز این موضوع صدق میکند .تحقیقاتی که موسسه کارنگی انجام داده است نشان میدهد که حتی در رده های تخصصی مثل مهندسی هم تنها پانزده درصد از موفقیت های مالی افراد به دلیل داشتن تخصص است و85درصد آن نتیجه ی داشتن مهارت در رهبری افراد است . دیل کارنگی به کمک موسسه ی کارنگی داستان زندگی تمام رهبران بزرگ از جولیوس سزار تا توماس ادیسون را مطالعه کرده اند .آنها مصمم بودند که هزینهرا صرف وهمچنین وقت را تلف نکنند وبه تمام عقیده های کاربردی دست یافتند .که افراد در طی سال ها برای دوست یابی وتاثیر گذاری بر افراد بکار برده بودند . کارنگی زندگی تعداد زیادی از افراد موفق را بررسی کرده وسعی کرده است تمام روش هایی را کشف کند که آنها در روابط انسانی بکار میبرند .حاصل این تحقیقات موجب شکل گیری ایده های اولیه ی کتاب آیین دوست یابی شد این کتاب همچون این کودک رشد میکند واز دل آزمایشگاه و تجربه های هزاران دانش آموخته ی مجرب به رشد وبالندگی دست یافته وبه منصه ی ظهور رسیده است .

آیین دوست یابی

شیوه اساسی رفتار باافراد

اگر میخواید عزیز باشید خیلی سر به سر افراد نگذارید

اگر قرار باشه من وشما از چیزی برنجیم واین آزردگی خاطر مدت ها ادامه پیدا میکند وتا آخرعمر آن را تحمل کنیم پس بیایید در انتقادهای کمی نیش دار وگزنده زیادروی کنیم .مهم نیست چقدر درمورد صحت این قضیه مطمئن هستیم .بیاید در هنگام رفتار با مردم  به خاطر بیاوریم که ما با موجوداتی منطقی مواجه نیستیم .به این فکر کنیم کنه ما با موجوداتی احساساتی ،متعصب ،مغرور وپر تکرارمواجهیم .

انتقاد تلخ وگزنده باعث شد که توماس هاردی ،یکی از بهترین نویسندگان رمان در ادبیات انگلیسی، نوشتن داستان را برای همیشه کنار بگذارد .انتقاد باعث شد که توماس چترتون ،شاعر انگلیسی،خودکشی کند .

بنیامین فرانکلین که در دوران جوانی فردی بی سیاست بود . سیاست مداری بزرگ شد او مهارت زیادی در رفتار با مردم داشت واین سبب شد که او به عنوان سفیر آمریکا در فرانسه انتخاب شود .راز موفقیت او چه بود ؟ فرانکلین میگوید:«من از کسی بد نمیگویم و همیشه در  مورد خوبی های افراد صحبت میکنم.»
بیایید به جای محکوم کردن افراد ،آنهارا درک کنیم. بیاید دلیل انجام کارهایشان رابفهمیم .این کار مفید تر وجالب تر ازانتقاد است وسبب ایجاد همدردی وصبر ومهربانی میشود .«با درک افراد آنهارا میبخشیم ».همانطور که دکتر جانسون میگوید::«خود خدا هم تا قیامت درباره ی مردم قضاوت نمیکند.»پس چرا من وتو این کار را بکنیم ؟

آیین دوست یابی

راز بزرگ رفتار با مردم

زیر سقف آسمان بلند تنها یک روش وجود دارد که افراد را وادار میکند هر کاری را انجام دهند .آیا تا بحال به این فکر کرده اید ؟بله فقط یک راه !وآن این است که کاری کنید که دیگران بخواهند آن کار را انجام دهند. این روش را بخاطر بسپارید ،راهی دیگر وجود ندارد .شما میتوانید با کشیدن اسلحه روی یک نفر اورا مجبور کنید که ساعتش را به شما بدهد .شما میتوانید با تهدید کارگران خود  به اخراج کاری کنید که تازمان بازگشتتان با شما همکاری کنند .شما میتوانید با جیغ وداد سر بچه یا تهدید او کاری کنید تاکاری را انجام دهد که شما میخواهید ؛اما استفاده از این روش هذای خشن پیامد های بسیار ناخوشایند را به همراه دارد . تنها راهی که با آن میتوانیم شما را وادار به انجام کاری کنماین است که آنچه را میخواهید به شما بدهم .

اگر نیاکان ما چنان ولع شدیدی برای احساس مهم بودن نداشتند تمدن شکل نمیگرفت .بدون این احساس ماهم مثل حیوان ها بودیم .این میل به حس مهم بودن که یک بقال بی پول بدون تحصیلات را به مطالعه کتاب هایی در زمینه ی حقوق ترغیب کرد که پنجاه سنت بابت آن ها پول داده بود.

بیایید به دستاورد ها وخواسته های خودمان فکر کنیم .بیایید سعی کنیم نقاط مثبت دیگران را مجسم کنیم . پس چاپلوسی را فراموش وصادقانه دیگران را ستایش کنید .از ته دل دیگران را ستایش کنید ودر تعریف و تمجید از دیگران افراط کنید . مردم سخنان شما را بیاد می آورند وبرای آنها ارزش فراوان قائل خواهند بود. در ساعات زندگی خود،آن ها را تکرار میکنند وسال ها بعد از این که شما آن ها را فراموش کرده اید این جمله ها را تکرار میکنند.

کسی که میتواند این کار را انجام دهد تمام مردم دنیا را همراه خود ساخته است وکسی که قادر به انجام چنین کاری نباشد تنها میماند .

من معمولا تابستان ها یرای ماهیگیری به ماین میروم .من خودم توت فرنگی و خامه خیلی دوست دارم ،اما فهمیده ام که به دلایلی عجیب و غریب ماهی ها کرم ها را به این چیز ها ترجیح میدهند!بنابراین وقتی به ماهی گیری میرفتم به آن چیزی فکر نمیکردم که خودم دوست داشتم .من به آن چیزی فکر میکردم که ماهیها دوست داشتند .من سرقلاب برای طعمه ،توت فرنگی وخامه نمگذاشتم در عوض ،یک کرم یا ملخ سر قلاب میکردم و قلاب را درآب می انداختم وبه ماهی ها میگفتم دوست ندارید بخوریدش ؟!

چرا هنگام صید افراد این کار را نکنیم ؟چرا ما در مورد خواسته های خودمان صحبت کنیم ؟این کار بچه گانه و بیهوده  است .البته شما به خواسته هایتان علاقه دارید .از درون به آن علاقه دارید .اما کس دیگری نیست که به آن علاقه داشته باشد.مابه خواسته ی خودمان علاقه داریم بنابراین تنها راه تاثیر گذاری برافراد در روی کره زمین این است که با آنها درباره ی خواسته شان صحبت کنیم وراه رسیدن به آن خواسته ها را به آن ها نشان دهید.

هنری فورد میگوید: راز موفقیت افراد در توانایی کشف دیدگاه دیگران ودیدن مسائل از زاویه ی دید آنها وهمچنین زاویه دید خودشان است .

وقتی یک عقیده مهم داریم به جای اینکه کاری کنیم که دیگران فکر کنند این عقیده صرفا عقیده ی ماست چرا اجازه نمیدهیم آنها خودشان هم چنین نظری برسند . در این صورت آنها عقیده ی ما را عقیده ی خودشان میدانند وآن را دوست خواهند داشت و این طوریسودمندتر است .

بخاطر بسپارید:اول در دیگران شوق خواستن را برانگیزید . هرکس که بتواند این کار را انجام دهد تمام جهان را با خود همراه میکند  و هرکس که نتواند تنها میماند .

سه اصل مهم

اصل اول :انتقاد ،گلایه سرزنش نکنید.

اصل دوم :صادقانه و صمیمانه مردم را تحسین واز آنها تمجید کنید

اصل سوم :شوق انجام کار را در دیگران برانگیزانید 

محمد ظلی نیا

مدرس توسعه فردی و مالی، نویسنده کتاب انسان قدرتمند، برگزار کننده سمینارهای مختلف در سراسر کشور، بنیانگذار موسسه رواق اندیشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + هشت =