آکادمی ظلی نیا

شخصیت انسانها بـا توجه به نحوه ارتباطشان با دیگران به دو دسته درونگرا و برونگرا تـقسیم بندی شده است. برونگرایان به سوی جهان عینی متمایل بوده و درونـگرایان به سوی جهان ذهنی و غیر عینی. افراد درون گرا بسیار علاقه مند هستند که روی یک کار به تنهایی متمرکز شوند و بر خلاف آنها افراد برون گرا ترجیح می‌دهند که چند کار را به صورت مشترک انجام دهند. بسیاری از افراد درونگرایی را همراه به سکوت و خجالت همراه می‌دانند در مقابل آن انسان‌های برونگرا افرادی هستند که اجتماعی و شاد هستند. این نظریه بر این اصل استوار است که درونگراها انرژی خود را از درون خود دریافت می‌کنند (ایده‌ها و مفاهیم را از ذهن) و برون گراها انرژی خود را از دنیای بیرون خود و در ارتباط با دیگران. افراد درون گرا از لحاظ روانی دارای سرعت فعالیت مغزی بالاتر از حد طبیعی هستند و این امر سبب می‌‌شود که افراد درون‌گرا به قوای محرکه Stimulation) ) کمتر از حد طبیعی نیاز پیدا نمایند.

بسیاری از مردم فکر می‌کنند که درون‌گرایی و خجالتی‌بودن به یک معنی است، ولی این تصور به‌هیچ‌وجه درست نیست. شاید در تمام زندگی‌تان به شما گفته شده که خجالتی هستید و شما هم باور کرده باشید. ولی باید بدانید که خجالتی‌بودن یعنی ترس از ارتباط با دیگران به‌دلیل وجود احساس ناامنی یا اضطراب اجتماعی . درواقع افراد درون‌گرا از دیگران ترسی ندارند، ولی اگر برای مدتی طولانی کنار افراد زیادی باشند، احساس می‌کنند خسته شده‌اند و انرژی‌شان تخلیه شده است. این افراد همیشه به زمان‌های تنهایی نیاز دارند تا بتوانند انرژی‌شان را بازیابی کنند. افراد درون‌گرا عقیده ندارند که رابطه داشتن با دیگران به‌خودی ‌خود ارزشمند است و همیشه برای هر رابطه‌ای دلیلی دارند. اگر شما هم همیشه فکر می‌کردید خجالتی هستید، ولی از بودن در کنار دیگران ترسی ندارید، به تیتر دوستی وفادار زیر نگاهی بیندازید. برخورداری از این ویژگی‌ها نشان می‌دهد که درواقع شما فردی درون‌گرا هستید، نه خجالتی.

گفت و گوهای افراد درونگرا

افراد درون‌گرا گفت‌وگوهایی را ترجیح می‌دهند که معنا و مفهومی دارند و به حرف‌های پوچ و بی‌ارزش علاقه‌ای ندارند. این افراد، بسیار متفکر هستند و می‌خواهند با گفت‌وگوهای پربارتری درمورد زندگی، عقاید، نظریه‌ها و اهداف بزرگ، رشد کنند. ولی وقتی شرکت در گفت‌وگویی پوچ و بی‌اهمیت اجتناب‌ناپذیر باشد، سعی می‌کنند طوری رفتار کنند که حس ناخوشایندی را در طرف‌ مقابل ایجاد نکنند. افراد درون‌گرا شنونده‌های خوبی هستند و به‌طور طبیعی خود را با احساسات فردی که درحال گفت‌وگو با او هستند، هماهنگ می‌کنند. معمولا آنها کاری می‌کنند که این گپ‌های خودمانی و غیرجدی به گفت‌وگوهایی عمیق‌تر و معنی‌دارتر تبدیل شود.

مکالمات تلفنی افراد درونگرا

افراد درون‌گرا در مکالمات تلفنی بهترین نیستند. البته این مسئله اصلا شخصی نیست. آنها حتی با خانواده و صمیمی‌ترین دوستان‌شان هم زیاد تلفنی صحبت نمی‌کنند. گاهی حتی از تلفن متنفرند، چون حس می‌کنند مزاحم است و ذهن آنها را از چیزی که عمیقا روی آن تمرکز کرده‌اند منحرف می‌کند. ولی وقتی بخواهند با کسی تلفنی صحبت کنند، مکالمات تلفنی ماهیانه یا سالیانه‌ی آنها به گفت‌وگوهای صمیمی‌ای تبدیل می‌شود که معمولا ساعت‌ها طول می‌کشد!

از اجتماع فراری نیستند، ولی فقط زمانی که خودشان بخواهند اجتماعی می‌شوند

برای افراد درون‌گرا به ‌ندرت پیش می‌آید که از کسی خوش‌شان بیاید و با او احساس راحتی کنند. آنها از افرادی که در اطراف‌شان هستند انرژی نمی‌گیرند و در بیشتر موارد کمی زمان می‌برد تا با کسی صمیمی شوند. آنها انرژی خود را صرف کسانی نمی‌کنند که برای ارتباط با آنها اشتیاقی ندارند. بنابراین ترجیح می‌دهند پیش از اینکه خیلی به کسی نزدیک شوند، ابتدا او را بهتر بشناسند. یعنی اینکه کسی را پیدا کنند که از ارتباط داشتن با او لذت ببرند یا علاقه‌مندند که او را بهتر بشناسند؛ این اتفاق نیز به ‌ندرت رخ می‌دهد و اتفاق بسیار خاص و ویژه‌ای است!آنها هرازگاهی دوست دارند با گروهی از افراد بیرون بروند و اوقات خوشی داشته باشند، مثلا در مهمانی، رویداد شبکه‌ سازی (networking event)  یا کنسرتی بزرگ شرکت کنند. ولی وقتی به خانه برمی‌گردند، شاید روزها، هفته‌ها یا حتی ماه‌ها طول بکشد تا باتری‌هایشان را دوباره شارژ کنند و آمادگی انجام دوباره‌ی این کار را به‌دست آورند.

نسبت‌ به اتفاقات اطراف خود به ‌شدت هوشیار و مراقب هستند

آنها از اینکه بفهمند افرادی که در اطراف‌شان هستند، قصد انجام چه کاری را دارند، لذت می‌برند. افراد درون‌گرا درمورد جزئیات و آنچه در اطراف‌شان می‌گذرد، بسیار مراقب و هوشیار هستند. بنابراین دیگران از بودن در کنار آنها لذت می‌برند و به‌سرعت و به‌راحتی می‌توانند درمورد افکار و احساسات‌شان با آنها صحبت کنند.

قلب شان را فقط به روی خاص‌ترین افراد باز می‌کنند

افراد درون‌گرا به ‌سختی اجازه می‌دهند کسی درون آنها را ببیند و در این مورد به ‌شدت مراقب هستند. بدون شک، آشکار کردن افکار و احساسات و آسیب‌پذیر بودن برای آنها بسیار هراس‌آور است، ولی گاهی به این نتیجه می‌رسند که دریافت‌کننده‌ی توجه و مهربانی آنها ارزش این ریسک را دارد. ولی وقتی احساس تهدید یا آسیب کنند، به‌سرعت از ورود دیگران به حریم خصوصی خود جلوگیری می‌کنند.

فردی خلاق هستند

مطالعات نشان می‌دهد افراد درون‌گرا افرادی خلاق هستند! آنها می‌توانند اطلاعات زیادی را کسب کنند و از این اطلاعات برای خلق ایده‌های جدید و شگفت‌انگیز استفاده کنند.

عمیقا برای گوش دادن ارزش قائل هستند

افراد درون‌گرا شنونده‌های فوق‌العاده‌ای هستند. آنها برای درک حرف‌های طرف مقابل گوش می‌دهند، نه فقط برای پاسخ دادن به او. اگر از آنها خواسته شود که توصیه‌ای بکنند، توصیه‌ی آنها چیزی است که کاملا درموردش فکر کرده‌اند و فقط مختص آن فرد خاص است. گوش دادن به حرف‌های دیگران راهی است که توسط آن علاقه و احترام خود را نشان می‌دهند. به‌همین دلیل، وقتی افراد هم‌ صحبت‌شان می‌فهمند که آنها بادقت درمورد گفته‌هایشان فکر کرده‌اند، به‌شدت خوشحال می‌شوند. افراد درون‌گرا عاشق این هستند که دیگران هم همین‌طور با آنها رفتار کنند.

قبل از بحث کردن فکر می‌کنند

افراد درون‌گرا برای درک مسائل به زمان نیاز دارند و کلماتی را که به‌زبان می‌آورند با دقت انتخاب می‌کنند. اگر برای تحلیل و پردازش دقیق مسائل به آنها زمان کافی داده شود، می‌توانند دیدگاه و موضع خود را به‌وضوح بیان کنند.

به تلاش برای جذب کردن دیگران متهم می‌شوند

البته این تصور بسیار خنده‌دار است، چون بیشتر افراد درون‌گرا به‌سرعت نمی‌توانند با کسی صمیمی شوند و برای این کار به زمان نیاز دارند. این سوءتفاهم معمولا به‌دلیل مهارت‌های شنیداری عالی این افراد و توجهی است که نسبت‌به اطرافیان خود دارند.

از تنهایی لذت می‌برند

افراد درون‌گرا از تنهایی لذت می‌برند و حتی به آن نیاز دارند. اینکه هیچ کاری انجام ندهند و زمانی را فقط برای خودشان داشته باشند، به کسب آرامش و بازیابی انرژی‌شان کمک می‌کند.

به‌ندرت بی‌حوصله می‌شوند

درحالی‌که افراد برون‌گرا برای انگیزه گرفتن به دیگران وابسته هستند، ولی درون‌گراها همواره در ذهن خود درمورد زندگی‌ و رویاهایشان فکر می‌کنند و تصمیم می‌گیرند. افراد درون‌گرا متفکرانی عمیق هستند و تقریبا همیشه مونولوگی درونی دارند که در ذهن‌شان درجریان است و آنها را به‌شدت سرگرم می‌کند!

به‌راحتی به کسی اعتماد نمی‌کنند

آنها هیچ‌گاه بدون شناخت واقعی افراد، آنها را به حریم درونی خود دعوت نمی‌کنند. ولی وقتی فرد مناسبی را در زندگی خود پیدا می‌کنند، چیزی کم نمی‌گذارند و تلاش می‌کنند که همیشه بهترین‌هایشان را به او بدهند.

گروه کوچکی از دوستان بسیار صمیمی دارند

درون‌گراها معمولا از روابط اجتماعی زیاد لذت نمی‌برند، ولی عاشق گروه کوچک دوستان صمیمی و قابل‌اعتماد خود هستند. آنها ترجیح می‌دهند به‌جای اینکه با افراد زیادی روابطی غیرجدی و سطحی داشته باشند، دوستان کمی داشته باشند که رابطه‌شان با آنها عمیق است

به‌شدت از فضای شخصی خود محافظت می‌کنند

آنها به حریم شخصی‌شان اهمیت می‌دهند و به‌شدت درمورد افکارشان و کسانی که به آنها اجازه‌ی ورود به حریم شخصی‌شان را می‌دهند، سختگیر هستند، چون افکار و افراد نادرست تأثیر بسیار مخربی روی آنها می‌گذارند.

بیشتر ترجیح می‌دهید حرف‌هایتان را بنویسند

آنها بیشتر ترجیح می‌دهند که برای ارتباط‌ برقرار کردن از متن و ایمیل استفاده کنند، چون با نوشتن، زمان و فضای بیشتری برای توضیح دادن و روشن کردن افکارشان دارند.

در انجام کارها عالی هستند

زمان تنهایی آنها پر از طوفان ذهنی (brainstorming)، برنامه‌ریزی، تهیه‌ی طرح و برنامه و عملی کردن همه‌ی آنهاست!

قضاوت درستی درمورد شخصیت دیگران دارند

از آنجا که همه‌چیز را پیش خودشان نگه‌ می‌دارند، می‌توانند وقت بگذارند و افراد اطراف‌شان را زیرنظر بگیرند و واقعا آنها را بشناسند. افراد درون‌گرا توجه زیادی به نشانه‌های غیرکلامی دارند، چون می‌دانند کلمات نمی‌توانند اطلاعات زیادی را منتقل کنند. بنابراین معمولا این افراد می‌توانند باطن واقعی هر فرد را ببینند، به‌جای اینکه فقط به ظاهر او توجه کنند.

تصمیم‌گیرنده‌های خوبی هستند

افراد درون‌گرا در فکر کردن و ارزیابی کامل مسائل استاد هستند و این ویژگی باعث می‌شود که تمام اطلاعات لازم را جمع‌آوری کنند و پیش از انتخاب‌های مهم، تمام جوانب مثبت و منفی را بسنجند.

فردی مرموز به‌نظر می‌رسند

البته مشخص است که هیچ‌چیز مرموزی درمورد آنها وجود ندارد، ولی تمایل آنها به بیرون ماندن از جمع و صرفا تماشا کردن و توجه کردن و هم‌زمان، مهار کردن احساسات و زبان بدن‌شان باعث می‌شود فردی اسرارآمیز به‌نظر برسند.

دوستی وفادار هستند

افراد درون‌گرا برای دوستان صمیمی اندک خود ارزش زیادی قائل هستند. اگر به حلقه‌ی درونی فردی درون‌گرا راه داده شدید، تقریبا می‌توانید مطمئن باشید که دوستی وفادار را برای باقی عمرتان پیدا کرده‌اید.

آیا درون گرایی بد است؟

مطمئنا! نه! درست مثل چپ دست بودن!

متأسفانه چون ارتباطات درون گراها کمتر هست، شرایط دنیا به گونه‌ای است که رفتارهای افراد درون گرا کمرنگ دیده شود و از همین جهت شاید در نگاه اول رفتارهای آنها ناپسندیده حساب شود اما مطمئن باشید که این تفکر اشتباه به زودی در همه جای دنیا از بین خواهد رفت و اهمیت وجود افراد درون گرا و توانمندهای آنها چندین برابر بیشتر بروز خواهد یافت.

چه تعداد از افراد درون گرا هستند؟

تحقیقات نشان می‌دهد که در اکثر جوامع حدود یک سوم جمعیت درون گرا هستند اما به دلیل این که افراد درون گرا کمتر اهل بروز خود هستند، بسیار کمتر به چشم می‌آیند!

بنابراین یا شما خودتان جزو درون گراها هستید و یا با افراد بسیاری سرو کار دارید که درون گرا هستند و با دانستن برخی از ویژگی‌های آنها می‌توانید با آنها ارتباط بسیار بهتری داشته باشید و همدلی خود را با آنها تقویت نمایید.پس به نظر می‌رسد که در کشور ما حدود 25 میلیون نفر درون گرا باشند یعنی از هر 3 نفر، یک نفر درون گرا خواهیم داشت.

قدرت درون گراها، در دنیایی که از حرف زدن نمی‌ایستد!

خانم سوزان کین یک فرد درون گرا است که در زمینه درون گرایی تحقیقات زیادی انجام داده است و کتاب مشهوری با نام Quiet: The Power of Introverts in a World That Can’t Stop Talking (اگر بخواهیم ترجمه کنیم: سکوت: قدرت درون گراها، در دنیایی که از حرف زدن نمی‌ایستد!) دارد که در این کتاب بسیار زیبا در مورد قدرت‌های افراد درون گرا و این که چطور می‌توانند با تغییراتی در شناخت و زندگی خود بازدهی و رضایت خود را بسیار بیشتر کنند، صحبت می‌کند.

درون گرایی یک انتخاب نیست بلکه یک ویژگی است!

درون‌گرایی یک انتخاب نیست، بلکه یک ویژگی است که امکان دارد با هر انسانی پا به جهان هستی بگذارد و تمام زندگی او را تحت‌الشعاع قرار بدهد.

درون‌گراها باوجود خصلت‌های خوب بی‌شمار همواره در طول زندگی از سوی جامعه به منزوی بودن محکوم‌شده‌اند.

گویی جوامع بشری هنوز وجود این قشر از انسان‌ها را به‌درستی به رسمیت نشناخته است.

این وضعیت که سوزان کین در کتاب تأثیرگذارش سکوت از آن به‌عنوان «آرمان برونگرا» یاد می‌کند.

ادبیات، راهی دیرینه برای درخشش درون‌گراها

ادبیات عرصه دوست‌داشتنی افراد درون‌گرا است، چراکه با روحیه حساس و عمیق آن‌ها کاملاً مطابقت دارد. درون‌گراها در این فضای بکر است که می‌توانند با همراهی کتاب‌ها به عمق اندیشه نویسنده‌ها و شاعرها سفر کنند، سفری با چاشنی سکوت و تنهایی

شغل های مناسب افراد درون گرا

حسابدار

حسابدارها و حسابرس‌ها با بررسی اسناد و صورت‌وضعیت‌ها، عملیات مالی سازمان‌ها را به عهده‌دارند و درنهایت اسناد و گزارش‌های موردنیاز را  برای ارائه به کارفرما و یا مشتری آماده می‌کنند.

بنابراین بخش عمده‌ای از زمان کاری آن‌ها به هم‌نشینی با اعداد و ارقام می‌گذرد.

دقت رکن اصلی در دستیابی به موفقیت در این شغل حساس است، به‌طوری‌که هر اشتباه کوچک می‌تواند آخرین اشتباه برای یک حسابدار باشد.

بدین ترتیب به نظر می‌رسد حسابداری، حرفه‌ای است که درون‌گراهای علاقه‌مند به مهارت‌های ریاضی و سازمانی ستاره‌های اصلی آن هستند.

ویراستاری

یک ویراستار باید بر زوایای بیانی زبان در جهت انتقال مفاهیم تسلط داشته باشد. علاوه بر مسائل مربوط به دستور زبان، از یک ویراستار انتظار می‌رود که بتواند متن را به‌درستی بفهمد و این چیزی است که تنها در اثر مطالعه بسیار حاصل می‌شود. مطالعه‌ای که علاوه بر کمیت، مستلزم تنوع نیز هست. بنابراین می‌توان گفت ویراستاری شغلی است که یادگیری و تجربه در آن انتها ندارد. ویراستاری به خصوص برای کسانی که عاشق کتاب هستند، شغلی ایده آل به شمار می‌رود چراکه هم کتاب می‌خوانند، هم غلط می‌گیرند و هم پول درمی‌آورند.

اگر شما یک درون‌گرا هستید این شغل می‌تواند زمینه درخشش شما را فراهم آورد چراکه تنها یک درون‌گرا می‌تواند علاوه بر داشتن خصوصیات ذکرشده، از تنهایی و یکجانشینی لازم در این شغل خسته نشود و درعین‌حال دقت و جزئی‌نگری خود را نیز حفظ کند.

ترجمه

اگر شما یک درون‌گرای عاشق مطالعه به‌خصوص در عرصه زبان‌های مختلف هستید، ترجمه قطعاً شغلی  ایده آل برای شما خواهد بود.

یک مترجم باید دقیق و نکته‌بین باشد و بتواند مدت نسبتاً طولانی را در تنهایی سپری کند.

یکی از مزایای اصلی این شغل قابلیت آزادکاری یا فریلنسری آن است که آن را پرطرفدارتر کرده است.

تولید محتوا

یک تولیدکننده محتوا بیش و پیش از هر چیز باید عاشق یادگیری باشد، چراکه مطالعه و آموختن در این عرصه تمامی ندارد.

درواقع این حرفه با تفکر و تعمق گره ‌خورده است و مستلزم محیطی خلوت برای ایده پردازی است.

بنابراین می‌توان گفت که یک درون‌گرا به‌خوبی می‌تواند در این حوزه، تمامی قدرت و استعداد خود را به منصه ظهور برساند و به پیشرفت‌های قابل‌توجهی دست یابد.

پژوهش

پژوهش با عجله میانه‌ای ندارد، بنابراین می‌توان اولین رکن در عرصه پژوهش را صبر و حوصله به شمار آورد.

یک پژوهشگر همواره با کتاب‌ها، مقالات و اسناد مختلف سروکار دارد .

محیط کاری او فارغ از اینکه فضایی کاملاً تئوری را در برگیرد و یا در ترکیب با بخش عملی باشد، نیازمند سکوت و سکون است تا بال اندیشه او مجال اوج گرفتن بیابد.

در چنین بستری است که دقت و تعمق یک درون‌گرا سبب می‌شود تا جهانی تازه بر عرصه علم، فرهنگ و یا هنر گشوده شود.

علت جذاب بودن درونگراها

تصور بر این است که درونگرا ها افرادى خجالتى، کناره گیر و دیرجوش هستند، چون خیلی اجتماعی نیستند و تمایلی به مطرح شدن نشان نمی دهند. اما این تصور با واقعیت این افراد تشابه زیادی ندارد. جیمز باند را تصور کنید. او در بسیاری از مواقع احساساتش را بروز نمی دهد – نه در چهره و نه در رفتارش. او معمولا ساکت، متفکر، با اعتماد به نفس و از خود مطمئن است. و همین سبک رفتاری است که او را بسیار جذاب می کند. به همین شکل هم، درون گراها شاید خود را مرکز ثقل محیط یا یک مهمانی ندانند، اما آنها از جالب ترین و جذاب ترین افرادی هستند که شما با آنها روبه رو خواهید شد. دلیلش هم این است

۱. آنها مرموز هستند

هاله ای از ابهام و رمزآلودی افراد درون گرا را در بر می گیرد. افراد درونگرا شخصیتی مرموز دارند و معمولا راجب آنچه که فکر می کنند صحبت نمی کنند. و همین باعث می شود اطرافیان بیشتر شیفته آنها شوند. عجیب نیست که درونگراها بسیار بیشتر از برون گراها مورد سوء تفاهم واقع می شوند چون خودشان را به طور کامل ابراز نمی کنند و این باعث می شود گاهی اطرافیان برداشتی اشتباه از گفته ها یا رفتار آنها پیدا کنند.

۲. در کنار آنها احساس راحتی می کنید

این ممکن است شما را شگفت زده کند، اما درونگراها می توانند مهربان ترین و صمیمی ترین افرادی باشند که ملاقات می کنید. آنها بطور طبیعی آرام و دوست داشتنی هستند٬در دنیای پر هیاهو و شلوغ امروز، طبیعت خونسرد این افراد جذاب و آرامش بخش است.

۳. آنها رویاپردازند

برخلاف آنچه ممکن است شنیده باشید، رویاپردازی اصلا اتلاف وقت نیست. اسکات بری کافمن، روانشناسی معتبر است که توضیح می دهد،  ذهنی که پرسه می زند  در فرآیند زایش ایده های خلاق بهتر عمل می کند. افراد درونگرا معمولا دارای ایده های فوق العاده و منحصر به فردی هستند. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بهترین ایده هایتان را در زمان هایی که ذهن تان متمرکز روی موضوعی نبود بدست آوردید. درون گراها معمولا در افکار خود غرق می شوند و بعد از مدتی با ایده هایی تازه و عالی از آن بیرون می آیند. هنگامی که با این افراد هستید، با ایده ها و دیدگاه های جذاب آنها به وجد می آیید و وارد دنیای جادویی آنها می شوید.

۴. آنها شنوندگان خوبی هستند

به نظر می رسد که همه در جهان برونگرای امروز با ذهن و درگیری های شخصی خود مشغولند.امروز که همه دوست دارند در مورد افکار خود صحبت کنند اما کمتر کسی مایل است شنونده باشد. بنابراین وقتی فردی که نشان می دهد مایل به گوش دادن است و با اشتیاق و علاقه برای درک بیشتر به صحبت طرف مقابل گوش می دهد،  بسیار جذاب می شود و در روابط سالم تر و قوی تر عمل می کند. و این همان فرد درونگرا است.

۵. آنها ذاتا با انگیزه اند

درونگراها با انگیزه رسیدن به اهداف فردی خود تلاش می کنند نه برای جلب تشویق و توجه دیگران. آنها می دانند چه می خواهند و  چه مسائلی در زندگی شان اهمیت دارد. هدف آنها از تلاش برای رسیدن به اهداف فردی شان، رضایت پیدا کردن از خودشان است. آنها برای رسیدن به اهداف خود ریسک می کنند و چالش ها را به جان می خرند. چنین افرادی که خودانگیخته اند و برای ارزش های والای فردی شان تلاش می کنند، بی تردید افرادی جذاب و الهام بخشند.

۶. آنها مشاهده گر هستند

درونگراها معمولا چیزهایی را می بینند که دیگران نادیده شان می گیرند. دنیا برای افراد درونگرا سرزمین شگفتی هاست که در آن فرصت های بیشماری نهفته است. آنها هر لحظه اطلاعات را از دنیا می گیرند و از آن برای ابراز خلاقانه خود استفاده می کنند. اگر شما فردی درون گرا باشید، معمولا چیزی مهمی از زیر نظرتان نادیده عبور نمی کند. و به نظر می رسد که افراد درونگرا حتی زمان هایی که شما خواسته تان را به زبان نیاورده اید، از آن با خبرند.

۷. نسبت به چیزی که می گویند هوشیار هستند

کسی که فکر نشده و سریع صحبت می کند و مدام در حال قطع کردن حرف شماست در نگاه شما معمولا غیر جذاب و بی ملاحظه به نظر می رسد.اما بر عکس، وقتی با فردی درونگرا در حال صحبت هستید، او معمولا خود آگاه است و جز در مواقعی که حرف مهمی برای گفتن دارد صحبت نمی کند. بسیار مختصر و مفید و سنجیده سخن می گوید و این باعث جذابیت دو چندان او می شود.

۸. آنها خارج از چارچوب ها فکر می کنند

براساس یافته های روانشناسان میهالی سیکزنتمیهالی و گرگوری فیست، خلاق ترین افراد در بسیاری از رشته ها اغلب درونگرا هستند. دلیلش هم این است که خلوت گزیدن یکی از عناصر کلیدی در فرآیند تفکر خلاق است. افراد درونگرا ترسی از تنها بودن ندارند. آنها در واقع برای حریم خصوصی خود ارزش و احترام زیادی قائلند. در خلوت است که این افراد با خود خلاق شان در ارتباط قرار می گیرند و با پرسیدن سوالات درست، عضله خلاقیت شان را قوی نگه می دارند.

سوزان کین در این باره می گوید،‌ «بدون درونگراها، دنیا از :‌ نظریه جاذبه، نظریه نسبیت، قطعه های موسیقی شوپن و نوشته های پروست.. محروم می ماند.»

تمایل طبیعی به خلوت گزینی، تمرکز عمیق بر روی یک موضوع، و خلاقانه فکر و عمل کردن افراد درونگرا را در گذشته و حال به افرادی برجسته و قابل تحسین تبدیل کرده است.

۹. آنها اهل مطالعه و باهوش هستند

درونگراها به طور طبیعی تمایل زیادی به خواندن و مطالعه دارند و از یادگیری و کشف چیزهای جدید لذت می برند. و هرچند ممکن است برچسب خرخوان بودن را به آنها بزنند، اما آنها عموما باهوش هستند. و باهوش بودن شان هم جذابیت آنها را بیشتر می کند. حتما شما هم مایلید با فردی دانا و مشتاق به یادگیری نشست و برخواست کنید تا با افراد متعصب و بی میل به یادگیری.

۱۰.آنها به لحاظ فکری الهام بخش اند

از آنجاییکه درونگراها افرادی عمیق و متفکرند، گفتگو با آنها نیز برای دیگران لذت بخش و فکر برانگیز است. آنها آنقدر اطلاعات جذاب و جدید دارند که کلام شان پر و پخته است و می توانند از دانسته هایشان در بهترین موقعیت ها استفاده کنند. این هم باعث می شود هاله جادویی اطراف درونگراها چندبرابر جذاب و شیفته کننده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × دو =