×
خانه » مقالات » توسعه فردی » آدمای سمی زندگیت رو حذف کن
13 اسفند 1399

آدمای سمی زندگیت رو حذف کن

 چوب سنگ می توانند استخوان های مرا بشکنند اما کلمات هرگز نمی توانندبه من آسیب برسانند.اکثریت ما با این گفتار معصومانه  دروران کودکی بزرگ می شویم .ممکن است با حداکثر توان حنجره هایمان آن را فریاد بزنیم تا کلمات زشتی را برخی از همبازی های دوران کودکی بزرگ میشویم . ممکن است با حداکثر توان حنجره هایمان آن را فریاد بزنیم تاکلمات زشتی را که برخی از همبازی های دوران کودکی بر زبان می آورند را خنثی کنیم . هنگامی که ان را کالبد شکافی میکنیم حقیقت ودروغ آن را پیدا میکنیم در حالی که قطعا سنگ وچوب می توانند استخوان های یک شخص را بشکنند اما اینکه کلمات هرگز به شما اسیب نمی رسانند غلط است .اظهار نظرات کلمات منفی صدمه میزنند ،ویران میکنند وجسم را ناتوان میکنند .آدمای سمی کسانی هستند که ارتباط با آن ها آسیب های روحی وو مالی زیادی به شما وارد میکنند .

 

آدم های سمی چه نشانه هایی دارند؟

ازکجا بدونیم که با یک فرد سمی معاشرت میکنیم ؟ 

ادم های سمی همه جا حضور  دارن .آنها نه تنها زندگیتان را نابود وجلو پیشرفت شما را میگیرند بلکه میتوانند بلکه میتوانند شما را تا سطح خود پایین بیاورند وشما را به یک فرد سمی تبدیل کنند .

باپرسیدن چند سوال از خودمان هم میتوانیم آن ها را بشناسیم

برای شروع راجع به فردی فکر کنید که دوستش نداریدکسی که باعث میشه شما احساس بدبختی ویاسکنید کسی که برای کنار آمدن با او مشکل دارید .

1-آیا احساس میکنید این شخص شما را دوست ندارد حتی با وجود این هرگز چنین چیزی را بر زبان نمی آورد ؟

2-آیا انها باعث عصبی شدن شما میشوند ؟

3-آیا هنگامی که در جمع هستید نسبت به زمانی که  با او تنها هستید رفتاری متفاوت دارد؟

4-آیا برنامه ریزی کرده این از این شخص دوری کنید؟

5-آیا در حضور این شخص زیاد عرق میکنید؟

ادمای سمی زندگی

حذف آدمای سمی از زندگی

اول از همه باید بریم سراغ دوستای مفیدمون

افراد سمی طاقت دیدن موفقیت های ما رو ندارند .آنها به دلیل حسادتی که دارند از شما فاصله میگیرند .یعنی با تمرکز روی اهداف خود کاری میکنید افراد سمی از شما فاصله بگیرند

هیچگاه نقاط ضعف خود را برای افراد مضر وحسود اظهار نکنید.

شاید در ابتدا خودشان را دلسوز جلوه دهند وپای حرفای شما بشینند اما در  نهایت از شما ومشکلات شما یک برگ برنده میسازند .

وقتی دچار مشکل هستید از گفتن  آن برای ادمای سمی خود داری کنید .

برای حذف آدمای سمی از زندگی باید یاد بگیرید خوب بودن به معنای سادگی نیست. گاهی ما انسان ها ساده لوحی را با خوب بودن اشتباه میگیریم .

یک ضرب المثل معروف میگوید:خوبی که از حد بگذرت نادان خیال بد کند .

زیاد خوب بودن را ترک وبه اندازه و منطقی خوبی کنید .برای کنار گذاشتن  افراد مضر گاهی باید گاهی باید منطق رابر احساسات ترجیح دهید .

ادمای سمی زندگی

به دنبال زندگی تان بروید

مراقب خودتان باشید

چون در گذشته با شما به خوبی برخورد نشده است بدین معنا نیست که اکنون هم مستحق برخورد ورفتاری خوب وشایسته نمیباشید .باید برخورد درست با خودتان آغاز کنید.باید با خودتان مهربان باشید وحتی کلمات خوب وشایسته را خطاب به خودتان بگویید.اگر خودتان با احترام با خودتان برخورد نکنید نمیتوانید از اطرافیانتان چنین انتظاریداشته باشید .

با خودتان خلوت کنید

گاهی اوقات لازم است تنها باشیم .البته تاجایی که این احساس دائمی نباشد .گاهی اوقات بد نیست کمی از آدم ها دور باشیم تا بتوانیم تجدید انرژی کنیم.گاهی اوقات شما میتوانید برای چند ساعت به اتاق خود رفته وبا خودتان خلوت کنید .ممکن است این خلوت با گرفتن یک دوش گرم همراه باشد. جایی که اطرافتان  چند شمع روشن کرده اید وسعی میکنید خودتان را دوباره پیدا کنید .

بدن خود را نوازش کنید

شما باید بسیار مراقبت خود باشید .شما باید ورزش کنید .راجع به ورزش کردن هرچقدر تاکید کنم  کم است . مطالعات نشان داده است هنگامی که ورزش میکنید .میزان ترشح اندروفین شما افزایش می یابد که باعث می شود از لحاظ جسمانی احساس بهتری داشته باشید وشاد وسرحال شوید .وهرکاری که باعث شادیتان میشود را انجام  دهید.

ذهنتان را نوازش کنید

ذهن خود را با چیزهای جدید تحریک کنید .کتاب ها ومجلات جدید بخوانید . به کارهایی رو بیاورید که قبلا  هرگز انجام نداده اید .

ممکن است متوجه شوید که چقدر به ورزش کردن علاقه دارید .دریک کلاس هنری ثبت نام کنید وچیزهای جدید یاد بگیرید .با افراد صحبت کنید وآنها را یاد بگیرید.ایده های جدید را بپذیرید.چیزها را از دیدگاه جدیدی ببینید.

روحتان را نوازش کنید

مسلما نمیخوام به شما بگویم که پیرو چه دین وآیینی شویدونمیخواهم به شما بگویم چگونه به خدا  نزدیک شوید ،اما میخواهم به شما بگویم بدون تردید تا هنگامی که گرایش های معنوی در شما وجود داشته باشد واز آن پیروی کنید وبه جهانهستی وپروردگار حس تعلق به کار میگیرید بستگی به خودتان دارد ،اما شما باید در سیستم اعتقادی خود به دنبال این آرامش وحس تعلق خاطر باشید .آنها به شما کمک خواهند کرد در مسیر دستیابی به آرامش بهتر گام بردارید ،اگر نمیدانید چطور در این مسیر گام بردارید یا به دنبال ابعاد دیگر هستید میتوانید در کتاب های مذهبی و معنوی گزینه های دیگری را جست وجو کنید .

از گوشه گیر و انزوا بپرهیزید

پس از باز سازی خود لازم است از انزوا بیرون بیایید ،اما لازم نیست فوری این کار را انجام دهید .گاهی اوقات برداشتن اولین گام در این  زمینه کار بسیار دشواری است.هرگاه احساس ضعف و ناتوانی کردید به خود نهیب زده وبگویید فقط انجامش بده و تو میتوانی.من هم همین را به شما توصیه میکنم فقط انجامش بده حتی اگه ترسناک باشه کارهایی را تجربه کن که هرگز توی زندگیت انجام ندادی.

هنگامی که خطر میکند از مورد پذیرش قرار گرفتن نهراسید .از اینکه شما را احمق فرض کنند نهراسید .خطر کنید بدون خطر کردن به هیچ چیزی نخواهید رسید

هدفی برای خود برگزینید

اولین گام برای اینکه از خودتام فردی زیبا بسازید این است که چیزی را پیدا کنید که به زندگی شما معنا ببخشد چیز های بیشماریاست که میتوانید انجام دهید .میتوانید با یافتن بعد معنوی در زندگیتان شروع کنید ،میتوانید کاری را انجام دهید که از آن لذت میبرید وبه شما آرامش می بخشد .چرا به زندگی به عنوان یک پدید ه ایمعنا دار وهدفمند نگاه نمکنید ؟شاید دلیل خلقت شما این است که با هم نوعان خود مهربان تر باشید ،دنیای بهتری بسازید یا کارهای خارق العاده برای دیگران انجام دهید .ماموریتی را که در زندگی برعهده شما گذاشته شده است پیدا کنید و نسبت به ان متعهد شوید . آن موقع موتوجه میشوید جایگاه منحصر به فردی در این کره خاکی دارید .

ادمای سمی زندگی

محمد ظلی نیا

مدرس توسعه فردی و مالی، نویسنده کتاب انسان قدرتمند، برگزار کننده سمینارهای مختلف در سراسر کشور، بنیانگذار موسسه رواق اندیشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + 8 =